A Dunamelléki Református Egyházkerület Tájékoztatási és Információs Szolgálata tiltakozása

„Ha az Isten velünk, kicsoda ellenünk?”

Jezsó Ákos újságíró a Magyar Nemzet október 8-i számában (4. oldal) közölt („Református egyház: új zsinat kapujában”) írásával nemcsak beavatkozik a református egyház, s elsőrenden a Dunamelléki Református Egyházkerület általános tisztújítási folyamatába, de csúsztatásaival tudatosan félrevezeti (sajnos nem először!) a lap olvasóit, közöttük sok egyházi választót.
A jelzett cikkben részben ismét megismétli a lap 2002. június 1-i és szeptember 5-i (!) számaiban az általa már leírtakat, szándékosan újra és újra hátrányba hozva ezzel főtiszteletű D. Dr. Hegedűs Loránt püspököt az egyházi választásokon, sértve az ő jogait és esélyegyenlőségét.
A korábbi negatív befolyásolások ellen is tiltakozott a Dunamelléki Református Egyházkerület Liszkay Gábor igazgató-főszerkesztőnél, de a hivatalos leveleket (2002. június 5 és szeptember 6.) ő válaszra sem méltatta, s a kérés ellenére reagálásunkat nem közölte le. Nyilván az újságíró sem kapott elmarasztalást az általa elkövetett súlyos etikátlanságért.
A lap mostani (szeptember 8.) számában Jezsó a „püspökválasztás első szakaszáról” ír, holott az általános tisztújítás során nemcsak püspököket választanak, hanem egyházmegyei, egyházkerületi, majd zsinati szinten más lelkészi és világi tisztségviselőket is. Másrészt eddig csak az úgynevezett jelölések zajlottak le, választásról szó sem volt, arra november folyamán kerül sor a gyülekezetek presbitériumaiban. (!)
Jezsó Ákos legdurvább csúsztatása az, hogy a Hegedűs Loránt ellenében induló jelölt „mintegy kétszer annyi támogatást kapott”, holott a hivatalos kimutatás szerint, a jelölések alapján csupán 18 % ez az előny! Az eddigi tapasztalatok alapján a választások (bármely egyházkerületben, bármely jelölt esetében) akár jelentős eltérést is ered- ményezhetnek a jelölési mutatókhoz képest.
Egy tekintélyes lap egyházi tudósítójától, ha rólunk ír, legalább az alapvető szakmai tájékozottság elvárható lenne a gyakori tárgyi és fogalmi tévedések elkerülése miatt. De a matematikai pontosság mellett nem ártana az újságírás erkölcsi alapjaival is tisztában lenni.
A választások tehát novemberben lesznek, s a konkrét döntés a presbitériumok kezében van. Immár harmadszori félretájékoztatásával a lap és újságírója erkölcsi mélypontot ért el. A mi hitvallásunk az, amit Pál apostol így fogalmazott meg: „Ha az Isten velünk, kicsoda ellenünk?” (Róma 8:31)


Budapest, 2002. október 9.

A Dunamelléki Református Egyházkerület
Tájékoztatási és Információs Szolgálata